Augintiniai
Garbanotasis Retriveris Dog_20__20cat_1_622.jpg.xs

Prisijunk, arba užsiregitruok!
Augintiniai
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Augintiniai

Diskusijos apie visus naminius gyvūnus
 
rodiklisrodiklis  RegistruotisRegistruotis  Prisijungti  

 

 Garbanotasis Retriveris

Go down 
AutoriusPranešimas
airutis000
Naujokas
Naujokas


Pranešimų skaičius : 40
Points : 79
Reputation : 1
Join date : 2009-04-13
Miestas : Klaipeda

Garbanotasis Retriveris Empty
RašytiTemos pavadinimas: Garbanotasis Retriveris   Garbanotasis Retriveris EmptyPir. 04 13, 2009 8:54 pm

Garbanotasis Retriveris Thumb_49de336e4856f446219885

GARBANOTASIS RETRIVERIS (CURLY-COATED RETRIEVER)

Registracijos numeris FCI 110. Priklauso FCI VIII grupei. Kilmės šalis: Didžioji Britanija. Garbanoto retriverio veislės standartas:

Bendras apibūdinimas: stiprus, tvirtas, elegantiškas šuo. Išskirtinis kailis.

Charakteristika: sumanus, protingas, stabilus, patikimas.

Temperamentas: drąsus, draugiškas, savimi pasitikintis ir nepriklausomas, savarankiškas. Kartais gali pasirodyti abejingas, esantis nuošalėje.

Galva ir kaukolė: galvos forma pleištinė (siaurėjanti) žiūrint iš šono (profiliu) ir iš priekio. Proporcinga kūno apimčiai. Nežymus stopas. Priekinio snukio dalis ir kaukolė vienodo ilgio. Kaukolės sienelės lygiagrečios snukiui. Nosis juoda (kai kailis juodos spalvos) ir ruda (kai kailis rudos spalvos).

Akys: didelės, neišsikišusios, ovalios formos, išsidėstę įstrižai. Tamsiai rudos (kai kailis juodos spalvos) ir rudo atspalvio, kuris dera prie kailio (kai kailis rudos spalvos).

Ausys: gana mažos, išsidėstę šiek tiek aukščiau akių lygio, prigludusios prie galvos, padengtos smulkiomis garbanėlėmis.

Burna: stiprūs žandikauliai, tobulai taisyklingas ir išbaigtas žirklinis sąkandis, t. y. viršutiniai dantys glaudžiai užeina and apatinių.

Kaklas: stiprus ir šiek tiek lenktas, vidutinio ilgio, laisvai įsilieja į pečių liniją.

Priekinės galūnės: pečiai raumeningi ir gražiai nueina „well laid back”. Viršutinė kojos dalis ir peties mentė apytiksliai vienodo ilgio. Priešakinės kojos tiesios, stiprios ir tvirtos čiurnos, gražiai išsidėsčiusios po kūnu.

Kūnas: gili krūtinės ląsta su gerai sudėtais „well sprung” šonkauliais, skerspjūvyje/profilyje ovali su krūtinkaulio raumenimis iki alkūnių. Matoma/akivaizdi priekinė krūinės ląstos dalis. Šonkauliai išsiskleidžia į trumpas, gilias ir galingas strėnas/juosmenį. Šiek tiek įdubę šonai. Viršutinė linija tvirta ir lygi. Šuns kūnas šiek tiek ilgesnis matuojant nuo peties iki sėdmens nei jo ūgis nuo keteros iki žemės.

Užpakalinės galūnės: tvirtos, stiprios, raumeningos. Nuosaikus, vidutinis sąnario/kelion girnelės posūkis. Kulkšnys gražiai nueina žemyn ir sulenktos/palinkę.

Pėdos: apskritos, su suspaustais gražiai išlenktais/riestais pirštais.

Uodega: išeina/išplaukia iš viršutinės linijos. Ilgis turtų apytiksliai siekti kulkšnį. Judant laikoma tiesiai viename lygyje su viršutine linija.

Eisena/judėjimas: lengvas, be pastangų, galinga, veržli, plati eisena/bėgsena. Paralelis judėjimas. Esant greičiui kojos susiveda/susieina.

Kailis: kūno kailis tankus iš mažyčių tankių grabanėlių, prigludusių prie odos. Garbanos eina nuo pakaušio iki uodegos galiuko. Neturi pavilnės ir plikų dėmių/lopų. Kitur plaukas lygus ir glotnus.

Spalva: juoda arba kepenų (ruda).

Išmatavimai: idealus ūgis ties ketera - patinai 69 cm, kalės 64 cm.

Trūkumai: bet koks nukrypimas nuo aukščiau minėtų bruožų yra laikomas trūkumu, kurio rimtumas proporcingai priklauso nuo to, kiek jis lemia šuns sveikatą irė gerovę.

Pastabos: patinai turi turėti dvi gerai išsivysčiusias sėklides.

Istorija ir evoliucija

Protėviai nėra žinomi. Taip yra, nes vadinamoje pačioje šuns veislės formavimosi pradžioje buvo žiūrima į šunis pagal paskirtį - pavyzdžiui, atnešimą. Todėl šunys buvo kergiami įvairiomis kombinacijomis, kad išvesti geriausią norimų savybių rezultatą. Tuo metu, kai nurodoma retriverių veislės šunų kilmės laikmetis, atnešimo paskirčiai buvo naudoti kelių veislių šunys - kai kurie jų šiandien jau išnykę. Tai Didysis šiurkščiaplaukis vandens šuo, Tvido vandens spanielis (tvidas - tai vilnonė medžiaga, veislė taip pavadinta, tikėtina, dėl kailio savybių, išnyko apie 1800 m., teigiama, kad šios veislės yra net 25% auksaspalvių retriverių genetikoje, kitos auksaspalvio retriverio „sudedamosios dalys” - ~50% banguoto/garbanoto kailio retriveris ir 25% airių seteris. Tvido spanielis buvo rudos-kepenų spalvos, garbanotas, panašus į Airių vandens spanielį, bet buvo stambesnio snukio, turėjo ilgą uodegą), Mažasis niufaunlendas (dar vadinamas Mažasis Šv. Jono šuo - Lesser St. John’s dog. Būtent šis šuo nurodomas kaip labradoro retriverio protėvis irgi. Net ir labradoro pavadinimas susijęs su Niufaunlendu - mat Niufaunlendo saloje formavosi pirmieji labradorai. Niufaunlendas buvo dabartinės Niufaunlendo ir Labradoro provincijos Kanadoje dalis). Kiti protėviai yra išlikę iki šiandien. Galima paminėti kelias veisles - tai Airių vandens spanielis, Veterhundas, Barbetas ir Pudelis.

Apie retriverių kilmę yra nemažai straipsnių. Apie į garbanotus panašius šunis užsimenama dar 1803 m. Apskritai svarbiausia šunų veisėjų ir veislynų asociacija laikoma Anglijoje esanti organizacija, kuri gyvuoja jau daugiau nei 200 metų. Tačiau ši organizacija - Veislynų klubas įvairius duomenis apie veisimą pradėjo registruoti ir užrašinėti tik po 1800-ųjų. Todėl apskritai apie bet kokias šunų veisles iki to laiko kalbėti labai sunku.

Labiausiai tikėtina ir iki šiol to laikomasi, kad Anglijoje pirma šunų veislė, naudota medžioklėje atnešti paukščius, buvo būtent garbanotieji retriveriai. Anglijos Veislynų klubas šią veislę pripažino 1854 m. Pirmą kartą garbanotas retriveris parodos ringe pasirodė 1860 m., o po kelių metų buvo diferencijuotos klasės pagal kailį - pagal banguoto kailio ir garbanoto kailio rūšį. Šie retriveriai tuo metu buvo labai populiarūs ir juos augino dauguma stambių dvarininkų. Tačiau paradoksalu, jog XIX a. viduryje Anglijoje garbanoti retriveriai daugiau buvo namų šunys, o ne naudojami medžioklėje.

Pirmasis garbanotų retriverių veislės klubas Anglijoje įkurtas 1896 m., o 1913 m. apibrėžtas garbanotų retriverių veislės standartas. Tačiau karo įvykiai (jų metu nemažai garbanotų retriverių išdvėsė dėl maisto stokos) ir labradoro retriverio veislės įvedimas ryškiai susilpnino garbanotų retriverių populiarumą. Situacija XX a. pr. buvo pasidariusi ganėtinai liūdna - 1919 m. buvo užregistruoti tik 5 šios veislės retriveriai, o 1994 m. jų jau užregistruota 168 (tai garbanotųjų retriverių veislės statistika Anglijoje - šios veislės šalyje. Tai rodo, jog jei net pačioje veislės tėvynėje buvo toks stiprus garbanotų retriverių sumažėjimas, apie jų populiaciją kitose šalyse, Europoje ar Amerikoje iš viso net neverta kalbėti). Beje, ir šiandien šios veislės paplitimas įvairiose šalyse yra labai ribotas.

Po Pirmojo pasaulinio karo Anglijoje ~1930-uosius atgaivinamas garbanotų retriverių veisimas. Bet prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Jo metu šunys buvo laivais plukdomi, kad juos išsaugoti, bet veislė vėl beveik išmirė per tą laikotarpį. 1940-aisiais dar viena garbanotų retriverių veislės atgaivinimo pradžia. Būtent tuo metu išveisti garbaniai yra dabarties šunų genealogijos pirmtakai. Per 1950-60 m. pradėta garbanotus retriverius eksportuoti į Australiją, Skandinaviją, JAV. Šie faktai rodo, kad apskritai pasaulyje garbanotų retriverių paplitimas yra dar gana jaunas, skaičiuoja tik pusšimtį metų. Nors - tai laikoma seniausia retriverių veisle apskritai. Beje, įdomu ir tai, jog Australijoje garbanoti retriveriai minimi dar apie 1800-uosius metus, kai juos į žemyną atvežė kolonistai, o iš 1880 m. dokumentų sužinoma, kad tuo metu garbaniai Australija buvo populiari veislė Australijoje. Taip pat ir į Ameriką pirmas garbanius atvežtas anksčiau - 1907 m., ir po to pradėta veislės istorija.

Kad ir kokios būtų spėlionės ir nesutapimai apie pirmus garbanoto retriverio paminėjimus istorijoje ir pan., tačiau visi vieningai sutaria, kad esminis genetiškai skiriamasis šių retriverių bruožas yra garbanotas kailis.

Garbanotasis retriveris Lietuvoje

2007 m. pradžioje į Lietuvą atvežtas pirmas garbanotasis retriveris - tai juodos spalvos kalytė Laseland Betty Barclay iš Rusijos veislyno Maksvoje, gimusi 2007 m. vasario 25 d. Kalytės protėviai - garsūs Europos garbanotųjų retriverių veislės atstovai, kurių pagrindinės kilmės linijos - iš Didžiosios Britanijos ir Suomijos. Bet kurioje šalyje atsivežus pirmąjį šunų veislės atstovą, yra itin svarbu, kad naujos veislės istorija būtų pradėta nuo ypatingo, puikiu eksterjeru, charakterio savybėmis pasižyminčio šuns. Ši kalytė jau yra įvertinta specializuotose ir pasaulinėje šunų parodose užsienio šalyse kaip itin puiki garbanotųjų veislės atstovė.


Garbanotasis Retriveris Thumb_49de33bf416fa962467846

Garbanotasis retriveris Laseland Betty Barclay Pasaulinėje šunų parodoje Stokholme, 2008 m. liepos mėn. Įvertinimas “puikiai”, užimta antra vieta pereinamojoje klasėje.


Garbanotasis Retriveris Thumb_49de341c28607812311062Laseland Betty Barclay Specializuotoje garbanotųjų retriverių parodoje Stokholme, 2008 m. liepos mėn. Įvertinimas “puikiai”, užimta pirma vieta pereinamojoje klasėje.

2009 m. pradžioje atvežta antra šios veislės atstovė - rudos spalvos kalytė Curly Cottage Jezebell iš Švedijos veislyno, gimusi 2008 m. lapkričio 8 d.


Garbanotasis Retriveris Thumb_49de35abbe3bc246653399
Curly Cottage Jezebelle (keturi mėnesiai) ir Laseland Betty Barclay (du metai)
Atgal į viršų Go down
Ellina
Admin
Ellina

Pranešimų skaičius : 120
Points : 1209
Reputation : 13
Join date : 2009-04-12

Garbanotasis Retriveris Empty
RašytiTemos pavadinimas: Re: Garbanotasis Retriveris   Garbanotasis Retriveris EmptyPen. 05 29, 2009 5:03 pm

Nurodyk šaltinį!
O šiaip, tai nerealūs šunys.
Atgal į viršų Go down
https://auginu.lithuanianforum.net
r_povilioniene
Naujokas
Naujokas


Pranešimų skaičius : 1
Points : 1
Reputation : 0
Join date : 2009-11-26

Garbanotasis Retriveris Empty
RašytiTemos pavadinimas: Re: Garbanotasis Retriveris   Garbanotasis Retriveris EmptyKv. 11 26, 2009 4:57 pm

Negražu, kai tokie kaip airutis000 kituose forumuose skelbia ne savo medžiagą ir nenurodo nei autoriaus, nei šaltinio.
Tikra informacija apie garbanotus retriverius čia:
www.super-retriveriai.lt
www.tornado-beta.lt
Atgal į viršų Go down
Sponsored content
Garbanotasis Retriveris Empty
RašytiTemos pavadinimas: Re: Garbanotasis Retriveris   Garbanotasis Retriveris Empty

Atgal į viršų Go down
 
Garbanotasis Retriveris
Atgal į viršų 
Puslapis 11

Permissions in this forum:Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
Augintiniai :: Šunys :: Veislės-
Pereiti į: